Connect with us

EDUKACJA

Ornitologiczna sensacja w regionie. Przybył ptak z Ameryki Północnej

Opublikowane

w dniu

Sensacja ornitologiczna nad Odrą! Pierwsze stwierdzenie nura lodowca Gavia immer w Dolinie Dolnej Odry – informują przyrodnicy. Ten gatunek to rzadkość, na terenie Szczecina przebywa od przynajmniej kilku dni donosi portal Szczeciner.pl

– To rzadko spotykany ptak, nie jest super liczny. Nawet jeśli się pojawia gdzieś na wybrzeżu morza, to jeden okaz, kolejny może za kilka kilometrów dalej, ale to naprawdę rzadkość – mówi ornitolog, Dominik Marchowski.

Miłośnicy przyrody są zafascynowani, wielu z nich nigdy wcześniej nie miało okazji zobaczyć tego gatunku na żywo. Tego bardzo rzadkiego ptaka odkrył na Odrze koło Wyspy Akademickiej (obszar tzw. szczecińskiego Międzyodrza) Paweł Stańczak. Ptak przebywa w tym samym miejscu od przynajmniej kilku dni.

– To tak rybożerny, widocznie trafił tu na dobre żerowisko i jak widać, obecność ludzi w ogóle mu nie przeszkadza – komentuje Dominik Marchowski.

Nur lodowiec występuje w północnej części Ameryki Północnej (od Aleutów po Labrador) wraz z południowymi brzegami Grenlandii. W Europie gniazduje regularnie tylko na Islandii i Spitzbergenie. Zimuje przeważnie na wybrzeżach północnego Atlantyku i przy zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej.