Connect with us

BIELICE

Więcej kobiet skorzysta z badań ratujących życie

Opublikowane

w dniu

Od listopada zwiększyła się grupa kobiet, które mogą skorzystać z profilaktycznej mammografii oraz cytologii. Z badań można skorzystać w każdym gabinecie ginekologicznym w województwie, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Obydwa te badania pozwalają na wczesnym etapie wykryć zmiany nowotworowe. Dlatego od lat specjaliści podkreślają jak ważne jest ich regularne wykonywanie. Rocznie w Polsce 20 tysięcy kobiet ma wykrywanego raka piersi. Rak szyjki macicy wykrywany jest u 3 tysięcy kobiet.

– Nie ma wątpliwości, że profilaktyka jest „bronią XXI wieku” i w tym kierunku powinniśmy podążać, dlatego zachęcam do mammografii – podkreśla Ewa Maciejewska, prezeska Stowarzyszenia Łódzki Klub Amazonka.

Od 1 listopada 2023 r. profilaktyczną mammografię na NFZ będą mogły zrobić panie w wieku 45 – 74 lata. Dzięki tej zmianie z programu profilaktycznego raka piersi skorzysta jeszcze więcej kobiet. Do tej pory bezpłatna mammografia była dostępna dla pań w wieku 50 – 69 lat.
Na profilaktyczną mammografię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania w ramach programu można wykonać co dwa lata.

Darmowa cytologia już od 25. roku życia

Zmiany czekają również program profilaktyki raka szyjki macicy. Do tej pory korzystały z niego panie w wieku 25-59 lat. Od 1 listopada 2023 r. program obejmie kobiety od 25 do 64 roku życia.

Na profilaktyczną cytologię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.

Panie powinny robić profilaktyczne badania cytologiczne:
• co trzy lata
• co roku u kobiet obciążanych czynnikami ryzyka (tzn. zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV — typem wysokiego ryzyka).

Rak szyjki macicy na wczesnym etapie jest wyleczalny w 99% przypadków.