Connect with us

EDUKACJA

Stomatolog z Barlinka w projekcie, który ma zrewolucjonizować naukę medycyny

Opublikowane

w dniu

Agata Gibert-Bodnar, ceniony przez pyrzyczan stomatolog i właścicielka gabinetu medycyny estetycznej Este-Dent na Górnym Tarasie w Barlinku, dołączy do projektu, który ma stać się odpowiedzią na coraz większe braki personelu medycznego na świecie. „Jesteśmy po wstępnej rozmowie z przedstawicielem projektu, chętnie podejmę to wyzwanie” – komentuje barlinecki lekarz.

 

Aplikacja Qupi ma się stać najbardziej profesjonalnym narzędziem do nauki medycyny na świecie. Międzynarodowy projekt wzbudził już ogromne zainteresowanie na uczelniach medycznych w USA oraz Wielkiej Brytanii. Twórcy aplikacji tłumaczą, że tworzenie nowoczesnego oprogramowania ma konkretny cel: dziś na świecie brakuje około 10,3 mln pracowników służby medycznej, w 2030 roku niedobór personelu według szacunków wyniesie 15 mln. Qupi ma nie tylko zachęcić do nauki medycyny, ale również ją ułatwić.

– W wielu krajach szuka się rozwiązań systemowych, które mają powstrzymać ten niepokojący trend, niestety personelu medycznego wciąż brakuje i za chwilę może być jeszcze większy problem z należytą opieką zdrowotną, niż obecnie – mówi Agata Giert-Bodnar.

Kiedy pojawiła się okazja, zgłosiła się do projektu. Będzie zajmowała się m.in. testowaniem aplikacji pod względem merytoryki publikowanych tam zagadnień medycznych. Już teraz to narzędzie ma zaimplementowanych ponad 10 tysięcy zagadnień.

– Jestem po pierwszej rozmowie przedstawicielem aplikacji, czekam w zasadzie na wytyczne i bierzemy się do pracy – zdradza Agata Gibert-Bodnar.

Aplikacja budowana jest od wielu miesięcy, zaangażowani w nią są znakomici naukowcy z całego świata, ale tylko kilkoro z nich pochodzi z Polski.

Aplikacja na razie posiada jedynie angielską wersję językową. Pomaga w nauce studentom medycyny, jak również lekarzom w odświeżaniu wiedzy. System kształcenia pozwala nie tylko na rozwiazywanie testów medycznych, ale także monitoruje wiedzę użytkownika, przy odpowiedniej konfiguracji wskazuje, w jakich dziedzinach użytkownik ma braki, w jakich posiada doskonałą wiedzą oraz w jakich obszarach należy popracować, by zyskać odpowiednie kwalifikacje. Obecnie zagadnienia dotyczą wiedzy ogólnej z zakresu medycyny, z czasem aplikacja ma także wspierać lekarzy specjalistów, takich jak stomatolodzy, alergolodzy, kardiolodzy, wirusolodzy, etc.