Connect with us

KOZIELICE

Pyrzyccy policjanci w szkołach

 

Do rozpoczęcia ferii w naszym regionie co prawda pozostały jeszcze dwa tygodnie, ale żeby zdążyć, pyrzyccy policjanci już odwiedzają placówki oświatowe i rozmawiają o bezpieczeństwie z najmłodszymi realizując program „Bezpieczne Ferie”.

 

Od 31 stycznia w naszym regionie rozpoczynają się ferie zimowe i potrwają do 13 lutego. Nim jednak dzieci i młodzież rozpoczną międzysemestralną przerwę w nauce, policjanci i profilaktycy, mając na uwadze dobro najmłodszych, realizują szereg działań prewencyjnych pod nazwą „Bezpieczne Ferie”.

 

Oprócz dzieci, które wyjadą na wcześniej zaplanowane zimowiska są też takie, które spędzą wolny czas w miejscu zamieszkania. Wzorem lat poprzednich, przedstawiciele pyrzyckiej Policji wspólnie z przedstawicielami Straży Miejskiej, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pyrzycach oraz Państwową Strażą Pożarną, między innymi spotykają się z dziećmi w szkołach i przedszkolach, gdzie podczas pogadanek profilaktycznych zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci.

 

W ubiegły czwartek i piątek pracownik pyrzyckiej policji zajmujący się profilaktyką, wspólnie z innymi służbami spotkali się z dziećmi ze szkół w Jesionowie i Mielęcinie. W poniedziałek na temat bezpiecznych ferii prelekcji wysłuchały dzieci ze szkoły podstawowej w Kozielicach.

 

W trakcie spotkań omawiane są zagrożenia czyhające na dzieci w trakcie ferii zimowych. Przypominane są zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przedstawiciele policji przestrzegają również przed ślizganiem się na skutych lodem stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Policjanci informują, jak bardzo niebezpieczne jest zjeżdżanie na sankach w okolicach, gdzie odbywa się ruch pojazdów i przypominają, że nie należy bez nadzoru osób dorosłych brać udziału w kuligach i innych zimowych zabawach. Uwrażliwiają dzieci pozostające w domu na konieczność zamykania drzwi od wewnątrz i na zakaz wpuszczania osób nieznajomych.

 

Podczas pogadanek, najmłodszym przypominane są również obowiązujące przepisy ruchu drogowego, akcentując jak ważne jest ich przestrzeganie. W czasie spotkań funkcjonariusze przypominają o konieczności noszenia na odzieży różnego rodzaju elementów odblaskowych, które szczególnie w okresie zimowym zwiększają bezpieczeństwo pieszych na drodze.

 

Przedstawiciel Sanepidu natomiast przypomina zasady funkcjonowania i bezpieczeństwa w ciągle trwającym stanie epidemicznym związanym z SARS CoV-2 oraz zachorowań na grypę. Państwowa Straż Pożarna przestrzega najmłodszych przed zabawą z ogniem i zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla.

 

Za każdym razem uczestnicy pogadanek chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami i odpowiadają na zadawane pytania. Żywo biorą udział w dyskusjach podając własne przykłady, co świadczy o zainteresowaniu tematem oraz o wiedzy, jaką już posiadają.