Connect with us

HISTORIA

Znaleźli skarb w regionie. Złote monety warte ponad 100 tys. zł

Opublikowane

w dniu

Jak informuje portal Szczeciner.pl w lesie pod Szczecinem znaleziono prawdziwy skarb – 70 złotych monet z początku XX w. o wartości rynkowej ok. 100 tys. złotych. Odkrycia dokonał pan Andrzej, członek Szczecińskiej Grupy Eksploracyjnej. Co się teraz stanie z niezwykłym znaleziskiem? Ścieżka biurokratyczna jest długa i kręta.

Wykopany skarb to 70 złotych monet – dolarów i rubli – zamkniętych w metalowej, zardzewiałej puszce. W sumie 404 gramy złota szlachetnej próby 900. Członkowie Szczecińskiej Grupy Eksploracyjnej szacują, że wartość rynkowa numizmatów to ok. 100 tys. zł. Sukces jest tak wielki, że gratulacje spływają z całego świata.

– Byliśmy świadomi, że to wielkie znalezisko, ale nie sądziliśmy, że aż tak wielkie – mówi Łukasz Istelski, założyciel stowarzyszenia Szczecińska Grupa Eksploracyjna. – Chodząc po lesie, zdarza się odnaleźć jedną monetę na rok albo na kilka lat. A tu 70 złotych monet – strzał życia.

To doskonały początek działalności stowarzyszenia, które zostało ustanowione we wrześniu. Członkowie spotykają się jednak na wspólne poszukiwania już od roku. To jak dotąd największe znalezisko w karierze pana Andrzeja i wszystkich uczestników wyprawy. Poprzedni rekord w postaci ponad 20 srebrnych monet z terenów III Rzeszy został pobity z nawiązką.

Członkowie stowarzyszenia nie zdradzają dokładnej lokalizacji, z obawy przed tłumami naśladowców z detektorami, którzy mogliby w swojej masie zniszczyć las. Warto przypomnieć, że pasja poszukiwawcza wymaga wielu zgód i pozwoleń. Zakup detektora to tylko pierwszy krok.

Zanim zapadnie ostateczna decyzja o losie monet, musi odbyć się długa i skomplikowana ścieżka biurokratyczna, której wynik nigdy nie jest jednoznaczny.

Więcej na ten temat przeczytacie w materiale:

Monety o wartości 100 tysięcy złotych znalezione pod Szczecinem. Co się z nimi stanie?