Connect with us

BIELICE

Zaczyna się sezon pożarów. Straż pożarna apeluje: NIE PODPALAJCIE TRAW

Opublikowane

w dniu

 

Strażacy z regionu przypominają, że rozpoczyna się sezon na „wypalanie” traw i pozostałości roślinnych. Okres wiosenny to wzmożony czas, gdy jednostki PSP i OSP gaszą pożary nieużytków rolnych.

 

Aż 99% tych pożarów odpowiada celowe działanie człowieka, który podkłada ogień? Straż pożarna po raz kolejny obala mit, który pojawia się w społeczeństwie od dziesiątek lat – wypalanie trawy nie użyźnia gleby, ale WYJAŁAWIA ją! A to z kolei powoduje niszczenie ekosystemu.

Tymczasem co roku, na wiosnę, dochodzi do wielu pożarów. Podpalanie suchych traw niekiedy jest ogromnym zagrożeniem również dla lasów i dziko żyjących zwierząt.

 

Jakie kary grożą za wypalanie traw?

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów jasno określa, że za wykroczenie w postaci wypalania traw grożą kary aresztu, nagany lub grzywny. W sytuacji zagrożenia życia i mienia może to być kara do 10 lat więzienia.

Strażacy przypominają także, że rolnikom, którzy wypalają trawy grożą także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.