Connect with us

HISTORIA

Wyjątkowa droga przebiega przez Pyrzyce i Kozielice

Opublikowane

w dniu

„Fundacja Droga Lotha to  grupa zapaleńców, którzy chcą robić coś wartościowego” – możemy przeczytać na stronie miasta i gminy Trzcińsko-Zdrój, w którym mają swoją siedzibę. Nazwę wzięli od średniowiecznego szlaku handlowego, który przebiega m.in. przez Pyrzyce.

Droga Lotha prowadziła z Magdeburga, szlakiem Hodona, do Odry i dalej w kierunku wschodnim. Dziś po stronie Polskiej zaczyna się w okolicach Osinowa Dolnego skąd kieruje się w stronę Chojny, Rurki, Trzcińska-Zdroju, Dłuska Gryfińskiego, omija wioskę Tetyń, od wschodu Banie, dalej biegnie przez Kozielice, Pyrzyce i Wierzbno aż do Stargardu.

Fundacja została powołana w celu rewitalizacji i promowaniu szlaku, rekonstrukcji historycznej i kulturowej, renowacji zabytków, turystyki oraz działań na rzecz ekologii. Działania prowadzone przez członków fundacji działają także na promocję Gmin, przez które przebiega szlak.

Organizowane przez fundację „Trzcińskie Spotkania z Historią” odbyły się w 2009 roku, od 2010 roku nastąpiła przerwa aż do roku 2019. W roku 2020 udało się zorganizować imprezę pomimo obostrzeń związanych z COVID-19, ale zgodnie z wszystkimi procedurami i wytycznymi. W ubiegłorocznym wydarzeniu brało udział wielu obcokrajowców oraz gości z wielu miejsc w Polsce.

Do wali może stanąć każdy chętny, ponieważ ze względu na różny poziom umiejętności walki odbywają się w różnych kategoriach, nawet dla dzieci.