Connect with us

BIZNES

Wspierają zachodniopomorskich społeczników już od 14 lat. „Radość sprawia nam praca z ciekawymi ludźmi”

Opublikowane

w dniu

Od 14 lat działają na rzecz przedsiębiorczości i społeczności lokalnych na Pomorzu Zachodnim. „Niezależnie od tego, czy działamy w Szczecinie, czy w niewielkich wsiach, ogromną radość sprawia nam możliwość pracy z ciekawymi ludźmi, którzy są otwarci na rozwój i nowe wyzwania” – podkreśla Maciej Patynowski, prezes Polskiej Fundacji Społeczeństwa Przedsiębiorczego.

Spośród ponad 140 tysięcy organizacji pozarządowych, ponad 30 procent zajmuje się sportem, turystyką i rekreacją. Kolejne 15 procent działa na polu edukacji i wychowania, a 13 procent zajmuje się kulturą i sztuką. W 2009 roku Polska Fundacja Społeczeństwa Przedsiębiorczego postanowiła zacząć działać w niszy i pochylić się nad szeroko rozumianą „przedsiębiorczością”.

Wspierają społeczników na każdym etapie

– Przedsiębiorczość traktujemy wieloaspektowo i jako taką „przemycamy” w swoich działaniach. Wiara w siebie i swoje pomysły, proaktywne podejście do życia, otwartość na nowe, konsekwencja w działaniu, czy zaradność to lejtmotywy i wspólny mianownik wszystkich naszych projektów – opowiada Maciej Patynowski.

Polska Fundacja Społeczeństwa Przedsiębiorczego od 14 lat wspiera społeczników na każdym etapie ich działania. Organizuje dla nich szkolenia, warsztaty, wyjazdy studyjne. Jak podkreśla prezes organizacji, to właśnie dzięki tym projektom mieszkańcy „zdobywają wiedzę, praktyczne umiejętności, doświadczenia, a czasem po prostu czerpią inspiracje”.

– Uczymy jak napisać dobry projekt i gdzie znaleźć dla niego finansowanie, jak zaangażować inne osoby do współpracy, czy też jak zbudować mocny zespół zorientowany na wspólne cele – tłumaczy nasz rozmówca. – Nie mamy wątpliwości, że pomysł wspierania inicjatyw obywatelskich był trafiony. Szczególnie, kiedy obserwujemy efekty prowadzonych działań.

„To, co robimy, ma sens”

– Z oferty PFSP skorzystało już ponad 4 tysiące osób. Z ogromną satysfakcją obserwujemy, jak uczestnicy naszych przedsięwzięć włączają się w sprawy lokalnych społeczności, stając się skutecznymi i zaangażowanymi liderami twórczej zmiany. Kiedy widzimy, że podejmowane przez nas przedsięwzięcia zaczynają przynosić wymierne efekty, jesteśmy pewni, że to, co robimy, ma sens – mówi Maciej Patynowski.

W ostatnich latach, dzięki pozyskanym grantom, Polska Fundacja Społeczeństwa Przedsiębiorczego wsparła finansowo 150 inicjatyw społeczników z regionu. Wśród zrealizowanych projektów znalazły się m.in. biegi integracyjne, budowa miejsc rekreacji, warsztaty rękodzielnicze, renowacje wiejskich wiat i altan, zawody wędkarskie, wykonanie efektownego graffiti, turnieje sportowe, akcje sadzenia roślin, festyny i pikniki rodzinne, imprezy mikołajkowe, rajdy rowerowe.

– Niezależnie od tego, czy działamy w Szczecinie, czy w niewielkich wsiach na „zapomnianej prowincji”, ogromną radość sprawia nam możliwość pracy z ciekawymi ludźmi, którzy są otwarci na rozwój i nowe wyzwania.

Organizatorzy najlepszej inicjatywy społecznej

Polska Fundacja Społeczeństwa Przedsiębiorczego ma na swoim koncie także organizację największych w regionie Targów Pracy. W ubiegłym roku wydarzenie zostało uznane za najlepszą, najbardziej znaczącą i oddziałującą na mieszkańców inicjatywę społeczną w plebiscycie „Pozarządowy Szczecin”.

– To wydarzenie, w którym każdorazowo uczestniczy niemal 100 pracodawców i 4-5 tysiące osób szukających pracy bądź zmiany w swoim życiu zawodowym – opowiada Maciej Patynowski. – Impreza służy spotkaniu, poznaniu się, rozmowie, a docelowo – zatrudnieniu.

Jak czytamy, dzięki wszystkim edycjom wydarzenia pracę znalazło już ponad 1000 osób. – Gdyby ktoś z Czytelników szukał pracy, to już teraz zapraszamy na 19. edycję naszego wydarzenia, które odbędzie się 24 maja w Netto Arenie – zachęca Maciej Patynowski.

Fundacyjny kalendarz wypełniony po brzegi

Tylko w samym ubiegłym roku trenerzy PFSP odwiedzili 48 różnych miejscowości i pokonali kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. W szkoleniach, warsztatach i innych działaniach edukacyjnych udział wzięło 1113 osób.

– Ubiegły rok był rekordowy. Przygotowaliśmy ponad 1600 godzin ciekawych zajęć, szkoleń z tworzenia projektów, kreatywnego rozwiązywania problemów lokalnych, ale także warsztatów integracyjnych „od juniora do seniora”. Gdyby te zajęcia odbywały się non-stop, to trwałyby w sumie 66 dni – zaznacza Maciej Patynowski.

Równie intensywnie dla Polskiej Fundacji Społeczeństwa Przedsiębiorczego zapowiada się i ten rok. Pomimo, że dopiero się rozpoczął, to fundacyjny kalendarz już wypełniony jest różnymi wydarzeniami.

Chcą wesprzeć co najmniej 30 oddolnych inicjatyw

– Przed nami między innymi dwie kolejne edycje Targów Pracy w Netto Arena oraz wakacyjna „Inwazja Kobiecej Mocy”, czyli turniej kół gospodyń wiejskich Pomorza Zachodniego współorganizowany z Kołem Gospodyń Wiejskich w Różańsku – zapowiada Maciej Patynowski.

Nie zabraknie także kolejnych szkoleń, warsztatów i pracy twórczej. W ciągu najbliższego roku PFSP planuje wesprzeć finansowo co najmniej 30 oddolnych inicjatyw.  – Zakontraktowaliśmy na ten cel niemal 90 tysięcy złotych – dodaje prezes PFSP.

Pracownicy fundacji są także w trakcie przygotowywania dwóch dużych kampanii społecznych. Pierwsza z nich pn. #IDEEprzezWieś będzie skupiona na promowaniu idei zaangażowania społecznego.

– Z kolei w ramach kampanii #JestPracaWRegionie będziemy chcieli wesprzeć osoby poszukujące pracy poprzez zaprezentowanie im najciekawszych regionalnych pracodawców. Z drugiej strony pomożemy pracodawcom w lepszym dotarciu do potencjalnych pracowników poprzez promocję oferty zatrudnieniowej i wizerunku pracodawcy – dodaje prezes PFSP.

 

http://www.przedsiebiorczosc.org

https://www.facebook.com/polskafundacja

https://www.instagram.com/polskafundacja

 

 

Kampania promocyjna finansowana przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.