Connect with us

HISTORIA

W Lipianach chcą studzienki piwowarów! Zagłosujcie na ich projekt

Opublikowane

w dniu

Bosman wspiera region – pod tym hasłem można ubiegać się o granty na inicjatywy społeczne. W powiecie pyrzyckim zgłoszono tylko jeden projekt. W ubiegłym roku wsparcie otrzymali strażacy z Kozielic – 25 000 złotych!

 

Lipiany chcą odrestaurować studzienkę piwowarów i starają się o 50 tysięcy grantu w ramach akcji „Bosman wspiera region”.

Celem projektu jest integracja oraz aktywizacja mieszkańców gminy Lipiany. Z uwagi na zapomnianą historię miasta jako „piwem płynącego”, wielu mieszkańców miejscowości nie może znaleźć tzw. punktu, który stałby się sam w sobie reklamą.

Od niedawna władze miasta próbują tę historię obudzić na nowo. Poprzez renowację studzienki piwowarów chcą kontynuować te działania. Odnowienie studzienki wraz z wizerunkiem najsłynniejszego w średniowiecznych dziejach miasta piwowarem sprawi, że każdy mieszkaniec Lipian poczuje jedność, utożsami się z przestrzenią, w jakiej żyje i poczuje ducha historii.

Założenie projektu to odrestaurowanie studzienki, prace restauratorskie miałyby na celu głównie m.in. mikropiaskowanie, oczyszczenie powierzchni studzienki, uzupełnienie ubytków i złoceń oraz uszczelnienie misy studzienki i przywrócenie postumentu Waldemara. Z uwagi na wysokie nakłady finansowe, brak specjalistów, którzy mogliby wyrzeźbić postument w oryginalnym i trudno dostępnym materiale.

Pomysł na zrealizowanie projektu w ramach kampanii „Bosman dla regionu” wyszedł wprost od lokalnej społeczności, dla której studzienka jest istotnym elementem lipiańskiej historii. Jeżeli studzienka zostanie odrestaurowana wzrośnie więc poczucie tożsamości lokalnej, a mieszkańcy poczują, że mają realny wpływ na otaczającą ich przestrzeń. Realizacja projektu poprawi jakość infrastruktury miejskiej, a dzięki usprawnieniu systemu hydraulicznego w studzience, na dużo bardziej ekologiczny, zmniejszy się również poziom zużycia wody i przyciągnie większą liczbę zaciekawionych turystów, którzy będą mogli poznać ciekawą historię zabytku oraz dziejów miasta.

Głos na projekt można oddać tutaj:

 

https://bosmanwspieraregion.pl/glosowanie/42/przywrocmy-lipianskiej-studzience-dawny-blask

Przypomnijmy: w ubiegłym roku w konkursie grantowym wsparcie finansowe otrzymali strażacy z  Kozielic, to 25 tysięcy złotych na zakup sprzętu.