Connect with us

LIPIANY

Miasta się starzeją. Jak na tle innych wypadają Pyrzyce i Lipiany?

Opublikowane

w dniu

W Polsce, podobnie jak w większości uprzemysłowionych krajów, obserwuje się starzenie społeczeństwa. Zaglądamy w statystyki miast naszego regionu. Jak w tym rankingu wypadają Lipiany i Pyrzyce?

 

Polskie społeczeństwo szybko się starzeje. Wynika z dwóch podstawowych zjawisk: zmniejszania się liczby urodzeń oraz wzrostu długości życia. Samorządy muszą coraz częściej dostosowywać swoją politykę uwzględniając aktywizację osób starszych, a także zwiększanie dostępności do służby zdrowia, czy też inwestycje sprzyjające rozwojowi zawodowemu.

Nierzadko, jak wskazują badania, oferta dla starszego społeczeństwa wiąże się z zaniedbywaniem polityki ukierunkowanej na ludzi młodych, którzy w małych miejscowościach czują się zaniedbywani i… decydują się na wyprowadzkę do dużych metropolii. Efekt? Jeszcze szybsze starzenie się małomiasteczkowych społeczeństw.

Zaglądamy w statystykę (za serwisem polskawliczbach.pl) miast z najstarszymi mieszkańcami w Polsce. W tym rankingu Lipiany zajmują 205 miejsce ze średnią wieku 43,3 lat na mieszkańca. Pyrzyce sklasyfikowane zostały na 307 miejscu ze średnią wieku 42,8 lat na mieszkańca.

Ogólnopolskim liderem jest Sopot 47,9 (pomorskie) ze średnią wieku 47,9 lat wśród swoich mieszkańców, „najmłodszych” miastem są natomiast Siechnice (dolnośląskie) ze średnią 35 lat.

Sklasyfikowanych zostało 940 miast.