Connect with us

HISTORIA

Jedna parafia ze wsparciem Ministerstwa. Pozostałe wnioski przepadły

Opublikowane

w dniu

Wiemy, komu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało środki na zabytki. O pieniądze zabiegało sześć instytucji z terenu powiatu pyrzyckiego. Wsparcie otrzyma tylko jedna z nich.

 

Celem programu jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne. Znamy wyniki I naboru na dofinansowanie inwestycji mających ocalić zabytki.

Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Bolesnej w Pyrzycach otrzyma 45 000 złotych wsparcia na prace konserwatorskie i restauratorskie studni św. Ottona (1825-1826).

O wsparcie finansowe w MKiDN starała się też Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Ottona w Pyrzycach na renowację elewacji oraz Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Lipianach na prace rekonstrukcyjne, remontowe i konserwacyjne witraży. W obu przypadkach jednak nie zostały przyznane żadne środki na ratowanie zabytków.

Wnioski złożyły również dwie gminy: Pyrzyce chciały pozyskać środki na prace zabezpieczające, wzmacniające i renowację murów obronnych (Czatownia nr 41), a Warnice na kompleksowy remont muru obwodowego kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Obryta. W tym wypadku także dotacje nie zostały przyznane.