Connect with us

BIZNES

Bycie pracodawcą to odpowiedzialność. Tak duża, jak nigdy dotąd

Opublikowane

w dniu

Polski biznes mierzy się z wyzwaniem: galopująca inflacja, drastyczne podwyżki energii, zaburzony łańcuch dostaw z powodów pandemicznych, a z drugiej strony odpowiedzialność pracodawcy, bo w całej tej sytuacji nie można zapominać o zatrudnionych. „To prawdziwe wyzwanie, na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy rynek pracy całkowicie się zmienił” – mówi Magdalena Zabłocka-Tutka.

 

Ilość budowanych jachtów przez HanseYachts sięga kilkuset sztuk w roku, nie da się takiej ilości jednostek przygotować dla klientów bez odpowiedniej kadry. Zważywszy, że na rynku pracy nie ma zbyt wielu szkutników, firma prowadzi swój własny system szkoleń oparty o innowacyjne rozwiązania w zakresie edukacji. Wykształcenie specjalisty, który buduje jachty (począwszy od kadłuba, po instalacje hydrauliczne i elektryczne, grodzie, wyposażenie) trwa wiele miesięcy, niekiedy nawet lat.

– W zasadzie w każdej większej firmie rekrutacja może być prowadzona dwuwymiarowo – mówi Magdalena Zabłocka-Tutka, Projekt Manager ds. Employer Branding w HanseYachts. – Zatrudniamy osoby mające doświadczenie w danej pracy, jak również na stanowiska, do których pracowników przygotowuje się od podstaw prowadząc rozmaite kursy i szkolenia. Pod tym względem branże morska oraz jachtowa nie są wyjątkiem – tłumaczy.

Choć wszyscy chcieliby teraz zaklinać rzeczywistość, to sytuacja gospodarcza się zmienia i przedsiębiorcy muszą się zmagać z dziesiątkami problemów wynikających z pogarszającej się sytuacji gospodarczej.

– Nie można również pominąć wysokich cen za energię. Ogrzewanie hal produkcyjnych, magazynów, zasilenie tych samych hal w energię elektryczną to ogromne koszty. Wspomnieć należy, że nasza produkcja wymaga optymalnych warunków w szczególności jeśli chodzi o temperaturę na hali produkcyjnej. – komentuje Aneta Mancewicz, Dyrektor Finansowy w HanseYachts. – Koszty pracownicze to również wyzwanie. Zależy nam na tym, aby oferowane przez nas wynagrodzenie było konkurencyjne. Jednak zwiększone koszty utrzymania oraz wysokie stopy procentowe kredytów dają się wszystkim we znaki. Bardzo ważne jest dla nas jako pracodawcy, aby zachowywać się odpowiedzialnie – tłumaczy.

Nie zawsze można dawać podwyżki,  nie można również w nieskończoność wymyślać kolejnych benefitów, by uatrakcyjniać angaż. Bycie pracodawcą, jak mówi Monika Garbacz HR Business Partner w HanseYachts, to odpowiedzialność za pracownika, zarówno na terenie firmy, jak i poza nią.

Aktualna sytuacja na rynku sprawia, że na bieżąco analizujemy potrzeby pracowników oraz możliwości firmy. Jednym z rezultatów prowadzonych rozmów z pracownikami było uruchomienie autobusów pracowniczych, które oferują bezpłatny transport dostosowany do wszystkich 3 zmian z najbardziej popularnych kierunków w regionie.

– Ta odpowiedzialność jest tak duża, jak nigdy wcześniej – mówi Monika Grabacz, HR Business Partner– Przedsiębiorcy muszą się mierzyć z wyzwaniami gospodarczymi, być może niebawem nawet z recesją, a po drugiej stornie jest kadra, o którą należy dbać. Ludzie, którzy chcą mieć poczucie stabilizacji i zawodowego bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno Polaków, pracowników z Azji i Afryki, jak i pracowników z  Ukrainy, którzy dodatkowo myślami są przy bliskich przebywających w centrum wojennej zawieruchy – dodaje.

Według analityków wojna w Ukrainie i wciąż realne zagrożenie pandemiczne miały odstraszać do ryzykownych decyzji zatrudnieniowych , tymczasem wielu Polaków jest gotowych do zmiany miejsca zatrudnienia. Czynnikiem motywującym jest inflacja, która wpływa na obciążenia finansowe.  Pracownicy nie tylko szukają oszczędności w domowych budżetach, ale przede wszystkim szukają realnego zwiększenia swoich zarobków.

– Pracodawcy muszą być elastyczni, muszą być przygotowani nie tylko na te zmiany, które obecnie następują, ale również na kolejne kryzysowe sytuacje – wyjaśnia Robert Nalewaj, HR Manager w HanseYachts. – Kandydaci podczas spotkań rekrutacyjnych pytają jak firma poradziła sobie w czasach kiedy pandemia dość mocno weryfikowała stabilność przedsiębiorstw, czasami pojawią się pytania o ilość zamówień oraz dostosowanie firmy do przejścia na pracę zdalną w sytuacji kryzysowej. – dodaje.

Czy rynek pracy będzie się mocno zmieniał? Bez wątpienia tak, że trudno ocenić, co będzie prowadziło do tych zmian. Jak długo inflacja będzie rosła? Kiedy można liczyć na obniżkę stóp procentowych? Kiedy przyjdzie moment, w którym przedsiębiorcy poczują się bezpiecznie i będą chcieli inwestować w rozwój swoich zakładów? Jakie wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia i jakie benefity zadowolą pracownika na koniec przyszłego roku? Ilu będzie uchodźców wojennych, chcących podjąć pracę w Polsce?

– Cały czas analizujemy sytuację na rynku pracy i dostosowujemy swoją ofertę pracodawcy do potrzeb osób, które zatrudniamy i będziemy chcieli zatrudniać w przyszłości – zdradza Robert Nalewaj. – Oczywiście każda branża ma swoją specyfikę, jako producent jachtów mamy określone potrzeby co do pracowników i ich umiejętności. Mamy świadomość, że społeczna odpowiedzialność w biznesie to nie pusty slogan, to hasło materializuje się dziś na rynku pracy na wielu płaszczyznach – mówi.

Bez  wątpienia największą grupę osób zatrudnionych w HanseYachts stanowią pracownicy produkcji, nie zapominamy jednak o pracownikach administracji, dla których aktualna sytuacja na rynku pracy także nie jest obojętna. Dodatkowym wyzwaniem w firmie produkcyjnej jest fakt, że pracownicy produkcji i magazynu oraz administracji mają inne potrzeby, a co za tym idzie maja odmienne oczekiwania wobec pracodawcy. Znalezienie rozwiązań, które zadowolą wszystkie grupy pracownicze bywa prawdziwym wyzwaniem.

Bezpieczeństwo i stabilizacja to aktualnie najbardziej popularne wartości jakich oczekują pracownicy, o czym często słyszę na rozmowach rekrutacyjnych, kiedy pytam o oczekiwania wobec nowego pracodawcy. Są to też podstawowe wartości wskazywane w piramidzie potrzeb Maslova, m.in. bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia. Bezpieczeństwo pracowników to wartość nadrzędna wielu przedsiębiorstw.

Determinacja pracodawców jest duża, każdy ma obecnie świadomość, że to właśnie doświadczona kadra może dać siłę firmie, by przetrwała kryzys gospodarczy. Specjaliści od HR z kolei muszą wykazywać się dużą kreatywnością, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.