Connect with us

EKOLOGIA

Jest mniejszy od wróbla i pojawia się w Przelewicach. Widzieliście tego ptaka?

Opublikowane

w dniu

Widzieliście takiego ptaka? Jest mniejszy od wróbla, cały biały z długim ciemnym ogonem. W naszym regionie występują dwa jego podgatunki, można je spotkać między innymi na terenie Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach. Niełatwo je wypatrzyć, ale jeśli się już uda, to można się nim zachwycić.

 

Ten ptak to raniuszek. Jest mniejszy od wróbla, choć ma dłuższy ogon. W Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Jak mówi ornitolog, Dominik Marchowski, który od wielu lat bada ptaki na Pomorzu Zachodnim, nasz region jest bardzo ciekawy, jeśli chodzi o ten gatunek:

– U nas występują dwa podgatunki, które się mieszają – wyjaśnia. – To raniuszek białogłowy i czarnobrewy. Samo mieszanie się podgatunków nie jest niczym niezwykłym, ale ciekawe jest to, że akurat przez nasz region przebiega granica występowania tych podgatunków – dodaje.

Szacuje się, że w Polsce znajduje się od 70 do 120 tysięcy par tego ptaka, najliczniej występuje w Beskidach i na ich pogórzu oraz lokalnie na Górnym Śląsku. Trudno je dostrzec, ponieważ są niewielkich rozmiarów, ważą średnio od 7 do 10 gramów.

– Bardzo rzadko się zdarza, by raniuszek żył w mieście, można go wypatrywać na terenach dolin rzecznych, w zakrzewieniach wierzbowych, rzadziej w lasach liściastych – mówi Dominik Marchowski. – Jesienią i zimą tworzy małe stada, wtedy łatwiej te ptaki obserwować wśród bezlistnych gałęzi i krzewów wierzbowych podczas żerują w poszukiwaniu ukrytych owadów i pająków – tłumaczy.

Zwykle ptaki te posiadają długie ogony o ciemnej barwie. Ten ptak na zdjęciu prawdopodobnie uciekł drapieżnikowi, tracąc przy tym długie pióra z ogona.