Connect with us

EKOLOGIA

Wójt apeluje: Takie działania zagrażają naszym dzieciom

Przyszły pierwsze przymrozki, a wraz z nimi sezon grzewczy. I znowu zaczęły się problemy. Wójt Przelewic apeluje do mieszkańców.

 

Mieczysław Mularczyk, wójt gminy Przelewice, apeluje do mieszkańców i prosi, by nie palić w piecach śmieciami.

– Kategorycznie zakazane jest spalanie odpadów w domowych piecach. Działania takie zagrażają nam samym, naszym dzieciom i środowisku, w którym żyjemy oraz generują konsekwencje zdrowotne. Podczas spalania odpadów w domowych piecach lub jeszcze gorzej na terenie własnego podwórka, do atmosfery uwalniane są też inne groźne związki np. dwutlenek siarki, tlenki azotu, metale ciężkie. Naraża nas to na zwiększoną ilość zachorowani na choroby układu oddechowego, alergie, nowotwory. Ponadto palenie śmieci w piecu niszczy przewody kominowe poprzez odkładanie się tzw. mokrej sadzy w kominach i może być przyczyną pożaru budynku – tłumaczy.

Jednocześnie instruuje, że wobec funkcjonowania ustawy śmieciowej, gmina ma obowiązek odbioru od właścicieli nieruchomości zamieszkałych każdej ilości odpadów komunalnych, w ramach takiego samego poboru opłaty. Pozbywanie się śmieci na własną rękę wymaga dodatkowego trudu i stwarza ryzyko dotkliwych sankcji finansowych.

– Apeluję abyśmy razem dbali  o czystość powietrza, którym oddychamy oraz środowiska, w którym żyjemy! – prosi.