Connect with us

NAJNOWSZE INFORMACJE

Pyrzycki urząd: Śnieg może zalegać przez 16 godzin, a zaspy do 24 godzin

Mieszkańcy Pyrzyc skarżą się na zaśnieżone drogi i chodniki. Zima daje się we znaki wszystkim zarządcom.

Zapytaliśmy w pyrzyckim magistracie o nieodśnieżone drogi. Urząd informuje, że jest jednym z trzech podmiotów zarządzającym drogami, pozostałe dwa to Starostwo Powiatowe i Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Emilii Knap, Kierownik wydziału Gospodarki, Środowiska i rolnictwa tłumaczy,  że drogi podlegające pod obsługę przez Gminę Pyrzyce podzielone są według standardów. Tylko Plac Ratuszowy znajduje się w standardzie II, czyli jest oczyszczany w pełni. Większość dróg znajduje się w kategorii V, co oznacza, że z tych dróg muszą zostać usunięte zaspy, a przejezdny musi być co najmniej jeden pas ruchu. Jezdnia w tym wypadku musi być posypana m.in. na skrzyżowaniach, przystankach autobusowych i niebezpiecznych zakrętach. Na takiej drodze śnieg może zalegać przez 16 godzin, a zaspy do 24 godzin.

W kategorii VI znajduje się ok. 16,5 km dróg, w tym ok. 1 km w obrębie miasta. W tej kategorii odśnieżanie przeprowadza się zależnie od potrzeb. Na takich drogach może występować śnieg, jedynie zaspy muszą zostać usunięte w ciągu 48 godzin.

Według Urzędu Miasta i Gminy Pyrzyce firma zajmująca się zimowym utrzymaniem dróg wykonuje swoje zadania zgodnie z zawartą umową i ustalonymi standardami.