Connect with us

BIELICE

Dzięki decyzjom PiS, stacji pogotowia w Pyrzycach nie będzie

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zabiega o środki na budowę nowoczesnej stacji pogotowia ratunkowego w Pyrzycach! Dwukrotnie składał wniosek o przyznanie dotacji w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (fundusz przeznaczony na walkę ze skutkami Covid-19). Tymczasem władze PiS zdecydowały, że ważniejsze niż pogotowie w Pyrzycach są… oczyszczalnie ścieków na Podkarpaciu.

 

O 18 milionów złotych wnioskowała Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego na inwestycje związane z modernizacją bazy lokalowej filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Przedmiotem inwestycji ma być między innymi budowa nowoczesnej stacji pogotowia w Pyrzycach!

– W ramach I i II naboru Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego złożył 32 wnioski inwestycyjne i nie otrzymał ani złotówki – pisze na swoim profilu facebookowym radny Sejmiku, Artur Nycz. – Dla porównania, w II naborze lider rankingu, czyli Województwo Podkarpackie, otrzymało 145 mln zł. Staraliśmy się o rozbudowę 5 fili stacji pogotowia ratunkowego na terenie województwa, modernizację i zakup sprzętu specjalistycznego dla Szpitala Zespolonego do działań związanych ze zwalczaniem i leczeniem skutków Covid-19. A na Podkarpaciu dotację uzyskały nawet rozbudowy oczyszczalni ścieków. Widocznie są ważniejsze w walce z Covid-19 niż Pogotowie Ratunkowe i specjalistyczny sprzęt lekarski – komentuje.

Warto wiedzieć, że Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie jest jedynym operatorem świadczeń ratowniczych w województwie zachodniopomorskim finansowanym ze środków NFZ, posiada filie we wszystkich 21 powiatach województwa – w 43 lokalizacjach. Świadczy usługi na bazie 143 ambulansów, zatrudniając 1300 osób.

Przedsięwzięcie wsparcia Zespołów Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie w obszarze unowocześnienia sieci jednostek pogotowia ratunkowego na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Planowana w Pyrzycach inwestycja miała na celu zapewnienie wyspecjalizowanej i odpowiadającej potrzebom społeczności lokalnej województwa zachodniopomorskiego infrastruktury ochrony zdrowia, występującym trendom demograficznym i epidemiologicznym, co będzie miało w regionie duży wpływ na zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej oraz na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego i na lepsze jakościowo miejsca pracy.

Dodatkowo Urząd Marszałkowski wystąpił o środki na zakup ambulansów, jeden z nich prawdopodobnie trafiłby do Pyrzyc, tu także samorząd nie otrzymał ani złotówki.

Niestety decyduje rządu, który odpowiada za Fundusz Inwestycji Lokalnych, są bezwzględne dla pyrzyczan. Środków na budowę stacji pogotowia nie ma i marzenia o unowocześnieniu bazy należy odłożyć w czasie.