Connect with us

EKOLOGIA

Pyrzyce na mapie Alarmu Smogowego

Choć jest geotermia, która ma ograniczyć w znacznym stopniu emisję niebezpiecznych związków do atmosfery, Pyrzyce znalazły się na Mapie Alarmu Smogowego. Jest czym się martwić?

 

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie zależy od czasu ekspozycji, pogody, wieku, stanu zdrowia i występujących chorób oraz od składu zanieczyszczonego powietrza – tłumaczą eksperci Polskiego Alarmu Smogowego. Najbardziej narażone na negatywne skutki wdychania smogu są dzieci i osoby starsze, także osoby mające problemy z układem nerwowym, z chorobami serca, czy też nadciśnieniem tętniczym.

Pyrzyce znalazły się na ogólnopolskiej mapie, umieszczone zostało zdjęcie, które pokazuje duże ilości smogu unoszącego się nad jednym z osiedli.

Choć funkcjonowanie geotermii w Pyrzycach w znacznym stopniu redukuje emisję niebezpiecznych związków do atmosfery, to wciąż można znaleźć u mieszkańców gminy piece tzw. kopciuchy. Czy ich używanie stwarza zagrożenie dla innych mieszkańców miasta i regionu? Jedno jest pewne: obecnie można skorzystać z rozmaitych dopłat do wymiany pieców czy zmiany systemu ogrzewania, także na montaż paneli fotowoltaicznych.