Connect with us

KULTURA

„Poznański film” po premierze. To kawał przyzwoitego kina

Opublikowane

w dniu

Blisko cztery lata temu rozpoczęły się prace nad zdjęciami do filmu „Final diagnosis”, większość scen realizowana była na terenie Wielkopolski –  głównie w Poznaniu. W tym roku film na trafić na festiwale i platformy VOD w USA. Przedpremiera odbyła się w Kinie Pałacowym w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz w Domu Kultury Krzemień w Szczecinie.

 

Na tę premierę czekano od dawna. Film, który przed wieloma miesiącami realizowano z dużym rozmachem w Poznaniu i okolicach, wzbudzał zainteresowanie mediów. W obsadzie znajdują się między innymi Paweł Sakowski (znany z Gry o Tron), Ilona Janyst (M jak Miłość, Rojst), czy też Daniel Mavrov (Being Jacob, Pan profesor, Jít na Ples).

– Pierwotnie premiera miała się odbyć w ubiegłym roku, niestety z powodów pandemicznych prace nad filmem mocno zwolniły, projekt na szczęście udało się dowieźć do końca i mamy już za sobą dwa pokazy przedpremierowe – zdradza Damian Ratajczak, koproducent „Final diagnosis”.

Na pokazy zaproszeni byli głównie ludzie ze świata filmu, biznesu, także osoby, które pracowały na planie produkcji.

– Ten film ma przede wszystkim ciekawą historię – komentuje obecna na seansie Magdalena Gajdamowicz. – Jason Madicus marzył o tym, by ten film zrobić. Sam napisał scenariusz, sam sfinansował produkcję, wydał książkę. Teraz stoi u progu swojego filmowego debiutu. To zasługuje na uznanie – dodaje.

W podobnym tonie wypowiada się Artur Nycz:

– Mnie przede wszystkim cieszy, że ta produkcja była realizowana w Polsce, to potwierdza atrakcyjność naszego kraju dla producentów. Z tego, co wiem, trwają prace nad kolejnym filmem Jasona, „Good Grief”, zdjęcia kręcone były i w Poznaniu, i w Szczecinie. Jasonowi życzę, by doceniono jego twórczość – mówi.

„Final diagnosis” to thriller medyczny. Fabuła filmu rozpoczyna się, gdy Dr Tseng (Daniel Mavrov), nałogowy alkoholik, ale zarazem niezwykle utalentowany lekarz, zostaje porwany i zabrany do Europy. Budzi się na wózku inwalidzkim w piwnicy i nie potrafi zrozumieć, co się dzieje. Czy to tylko pijackie koszmary? Kiedy medyczny geniusz spostrzega obok siebie trzech innych, nieznanych mu wcześniej lekarzy, zaczyna dochodzić do siebie. Trzeźwiejący umysł podpowiada, że każda z uwięzionych osób próbuje przed czymś uciec. W tle porwania rozgrywa się szpiegowska intryga.

Autorem scenariusza i producentem jest Kalifornijczyk, Jason T. Madicus.