Connect with us

INWESTYCJE

Czy pyrzycka policja potrzebuje nowych radiowozów?

Już wiadomo, że będzie nowa komenda policji w Pyrzycach. Czy za tą inwestycją pójdą środki na zakup nowych radiowozów? Jeden z mieszkańców Pyrzyc uważa, że mundurowi powinni wzbogacić się też o nową flotę pojazdów.

 

 

Od blisko roku Komenda Powiatowa Policji w Pyrzycach boryka się z notorycznym problemem, jakim jest stan techniczny posiadanych radiowozów oraz brak dostaw nowych aut z przedziału centralnego, jakim jest Komenda Główna Policji – twierdzi sołtys Pyrzyc, Mateusz Pawluk.

– Obecnie Komenda posiada na stanie 8 aut oznakowanych, z czego połowa przekracza wiek 13 lat. Od roku 2018 pozyskano tylko 2 pojazdy, gdzie inne komendy otrzymały tych aut 4-5 w ciągu ostatnich 4 lat – wyjaśnia.

Według sołtysa, pyrzycka komenda jako jedyna w województwie posiada tylko 1 oznakowany radiowóz w wydziale ruchu drogowego (inne komendy np. Łobez, Myślibórz czy Świdwin posiadają 3 lub 4 auta oznakowane). Do patrolowania ulic posiada się wóz VW T6, który jeździ non stop przez 24 godziny. Jako jedyny wóz patrolowy wykorzystywany jest też przez dzielnicowych.

Zapytaliśmy o stan policyjnej floty w biurze prasowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Tamtejszy zespół prasowy zaprzecza, jakoby w Pyrzycach były problemy.

– Aktualnie Komenda Powiatowa Policji w Pyrzycach posiada 17 pojazdów służbowych, w tym jedną przyczepę, 7 pojazdów nieoznakowanych oraz 9 pojazdów oznakowanych. Przysługująca dla tej jednostki norma wynosi 16 pojazdów – dowiadujemy się od rzecznika prasowego KWP. – W latach 2017-2020 komenda w Pyrzycach otrzymała 4 nowe pojazdy służbowe, a cztery pojazdy zostały wycofane z użytkowania. Nowe pojazdy służbowe pochodzące z centralnych zakupów dla Policji przyznawane są sukcesywnie, zgodnie z przysługującymi normami i aktualnymi potrzebami.

Pyrzyccy policjanci nie chcą rozmawiać o pojazdach, którymi dysponują. Nieoficjalnie dowiadujemy się jednak, że usterki radiowozów się zdarzają i nie zawsze mundurowi mają do dyspozycji wszystkie posiadane pojazdy.

Mateusz Pawluk zapowiada, że wraz z Radą Sołecką, będzie się starał, by w najbliższym czasie pyrzycka komenda otrzymała kolejne nowe samochody.

Nierzadko zakupy nowych radiowozów dokonywane są w porozumieniu z lokalnymi samorządami, gminami i powiatami. Jeśli samorządy pokryją połowę kosztów inwestycji, drugą połowę środków na zakup radiowozów przekazuje Komenda Główna Policji.

 

 

Foto: źródło policja.pl